15. novembrī plkst. 19.00 Matīšu Tautas namā un 16. novembrī plkst. 12.00 Valmieras pagasta kultūras namā ar izrādi “Un pēkšņi gulbji!” noslēgsies sociāls mākslas projekts “Mana brīvība un piederība”, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Izrāde ir gan demonstrācija, gan koncerts, gan šķietami nebeidzama saruna, kurā Burtnieku novada iedzīvotāji un viņu draugi mākslas valodā pārvērtuši savas atklāsmes par brīvības un piederības nozīmi – individuālā, kolektīvā, vēsturiskā un sociālpolitiskā izpratnē. 

Projekta “Mana brīvība un piederība” ietvaros Burtnieku novada iedzīvotāju kopa, kas ir daudzveidīga pārstāvēto sociālo grupu, tautības, vecuma un nodarbošanās ziņā, un vietējie sociālie darbinieki strādāja vienotā radošajā komandā ar profesionāliem laikmetīgās dejas horeogrāfiem, dramaturgiem, mūziķiem un vizuālajiem māksliniekiem. Daudzviet ārvalstīs profesionālas laikmetīgas dejas izrādes ar dažādu sabiedrības grupu cilvēku iesaisti ir regulāra prakse, bet pie mums šādas aktivitātes ir ļoti retas, līdz ar to šis projekts un izrāde ir Latvijas kontekstā unikāli.  

Izrādes pirmsākumi meklējami jau 2017. un 2018. gadā, kad Latvijas valsts simtgades projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” ietvaros tapa četras mini izrādes. Tā izrādījās ārkārtīgi veiksmīga, Burtnieku novada iedzīvotājus transformējoša un māksliniekus iedvesmojoša pieredze. Projekta dalībnieki – Burtnieku novada iedzīvotāji – gada laikā no gana lieliem skeptiķiem kļuva par atvērtiem, pārliecinātiem eksperimentālu laikmetīgās dejas izrāžu dalībniekiem. Savukārt, mākslinieki, kas iesaistījās projektā, lai veiktu sociālu misiju, tika pie  īstena iedvesmas avota un arī profesionālajā ziņā pilnvērtīga un ļoti īpaša mākslas projekta. Projekts “Mana brīvība un piederība” tika uzsākts, lai vēl vairāk stiprinātu Burtnieku novada cilvēku drosmi, kā arī lai piesaistītu jaunus dalībniekus. Tāpat būtisks projekta uzdevums ir  veicināt mākslinieku izaugsmi, strādājot atšķirīgā kontekstā. Izrāde “Un pēkšņi gulbji!” ļaus ikvienam interesentam novērtēt šī projekta rezultātus.

Izrādes mākslinieku komanda:

horeogrāfija – Agate Bankava, Agnese Bordjukova

dramaturģija – Linda Krūmiņa, Laura Lapiņa

scenogrāfija – Krista Briģe, Armands Briģis

mūzika – Laima Jansone, Alans Stouns

neformālās izglītības speciāliste – Ieva Grundšteine 

projekta idejas autore un kuratore – Inta Balode

Burtnieku novada iedzīvotāji – Tamāra Apsīte, Jautrīte Averčenko, Iveta Avdejeva, Edīte Cara, Ilze Eglīte, Alla Grigorjeva, Mairita Ieviņa,  Daiga Kīna, Inita Linde, Anna Šebeka, Ausma Vēvere, Aļa Vimba, Ilze Zāģere, Haļina Žīgure, Austris Žīgurs un sociālā dienesta darbinieki – Rudīte Ādamsone, Ainārs Judeiks, Anna Kalniņa, Vija Ozola, Agita Sniedze, Irēna Šmite. 

Izrādes publicitātes video: 

Projekts “Mana brīvība un piederība” un izrāde “Un pēkšņi gulbji!” tiek īstenoti ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

Atbalsta: VKKF, Burtnieku novada pašvaldība, Matīšu pamatskola, Matīšu Tautas nams.