Pirmdien, 18. februārī plkst. 19.00 laikmetīgās dejas projekta “Kāda deja der laukiem?” ietvaros Lādezerā viesosies divas horeogrāfes un dejotājas – Ilze Zīriņa un Elīna Lutce. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja vērot viņu topošo izrāžu fragmentus, kā arī pašiem iemēģināt dejas elementus un darboties kā mentoriem.

Ilze Zīriņa sniegs ieskatu topošajā izrādē “Klusais gids”. Par šo darbu viņa stāsta: “Pēdējā laikā mani arvien vairāk interesē tā dejas puse, kas brīva no nepieciešamības pārdot. Esmu gājusi pa ceļu, kurā meklēju pieeju spontānai kustībai, kas virzītu notikumus izrādē. Secinājums – lai arī pašam process ir ārkārtīgi aizraujošs, tomēr dejotājs peld apziņas okeānā, kam nav maršruta. Intuīcija neved pa ceļiem, kas veido sakarīgu vēstījumu. Atsevišķi zibšņi ir atpazīstami vien pašam dejotājam, bet kā darbu padarīt aizraujošu arī skatītājam? Kā to pārdot?” Pašreiz horeogrāfe šo tēmu attīsta, strādājot ar Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas mākslas 1. kursa studentiem, no kuriem daļa arī šoreiz ciemosies Lādezerā.

Ilze Zīriņa darbojas laikmetīgās dejas jomā kopš 1997. gada. Maģistra grādu ieguvusi Latvijas Mūzikas akadēmijā, Horeogrāfijas nodaļā, bet profesionālo izglītību apguvusi, mācoties no meistariem starptautiskās vasaras skolās, festivālos, meistarklasēs. 14 gadus dejojusi Olgas Žitluhinas dejas kompānijā, šobrīd visvairāk praktizē dejas skolotāja darbu Latvijas Kultūras koledžā, Latvijas Kultūras akadēmijā, kā arī darbojas starptautiski kā viespasniedzēja.

Savukārt Elīna Lutce iepazīstinās ar savu topošo izrādi “Punktiņš”, ko viņa veido, iedvesmojoties no domino spēles. “Tā ir spēle diviem dalībniekiem, kurā par uzvarētāju kļūst tas, kurš pirmais atbrīvojies no spēles kauliņiem. Pamatā ir spēja un vēlme sava pretinieka/partnera darbību vidū atrast iespēju savam gājienam, papildinot kopējo spēles laukumu. Jebkurš savtīgs solis ir arī otram dota iespēja, darbība ir konstruktīva, tā gandrīz ir sadarbība, bet viens tomēr beigās ir pārāks. Šie divi dalībnieki varbūt draugi, partneri, tikpat labi arī mākslinieks un viņa auditorija, vai viens cilvēks dažādās vidēs – vienā, kur viņš ir neapstrīdams un liels, un citā, kur kļūst aizkustinoši cilvēcīgs,” darba ideju atklāj autore.

Elīna Lutce 2011. gadā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammu (vadītāja – Olga Žitluhina), kopš tā laika strādā kā neatkarīga horeogrāfe un dejas māksliniece. Nominēta “Dejas balvai 2017–2018” kategorijā “Laikmetīgās dejas dejotāja/s” par darbu izrādēs “Pārtapšanas telpas”, “visas manas vājības ir tavas lūpas” un “Abas malas”.

Pasākums norisināsies Lādezera pamatskolā. Rīkotāji lūdz apmeklētājus ierasties ar ērtu apģērbu un atvērtu sirdi.

Ieeja pasākumā par ziedojumu, ieteiktais apjoms – 1,50 eiro, kas atbilst vienas loterijas biļetes cenai. Tādējādi cikla veidotāji aicina domāt par mākslas pieredzi nevis kā preci, bet gan kā loteriju – emocijas var būt dažādas, laimesti atšķirīga lieluma, ir arī tukšas lozes, bet ir vērts turpināt, jo pašam vai citiem gadās arī lielie laimesti.

Cikla “Kāda deja der laukiem?” rīkotāji, biedrība “LAUKKU”, ar šo projektu vēlas apšaubīt aizspriedumu, ka laikmetīgā māksla paredzēta vien šauram, elitāram interesentu lokam, un parādīt, ka to savā ikdienā var iekļaut jebkurš cilvēks, tostarp lauku iedzīvotāji, kam bieži vien ir ierobežota pieeja kultūras aktualitātēm. Kopumā paredzēti 12 pasākumi, kuros savus gatavos un topošos darbus prezentē horeogrāfi Agate Bankava, Agnese Bordjukova, Kristīne Brīniņa, Rūdolfs Gediņš, Andris Kačanovskis, Elīna Lutce, Krišjānis Sants, Sintija Siliņa, Agnese Vanaga, Ilze Zīriņa, Olga Žitluhina u. c.

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds un Lādezera pamatskola.

Attēlā: Ilze Zīriņa, Elīna Lutce