Trešdien, 10. janvārī plkst. 10:30, Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Burtnieku novada jauniešu centrā notiks projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” sestā, pēdējā darbnīca. Šoreiz pie Burtnieku novada Sociālā dienesta darbiniekiem, klientiem un citiem iedzīvotājiem viesosies dejas kritiķe, horeogrāfe Linda Krūmiņa, somu filozofs Makss Rīnanens un mākslas kritiķis Valts Miķelsons. Pēc tam projekta dalībnieki vēl reizi tiksies noslēguma festivālā, kas risināsies 27.–29. martā un kurā piedalīsies visu darbnīcu pasniedzēji.

Burtnieku gudrības darbnīcās dalībniekiem bijusi iespēja piedalīties dažādās dejas un rokdarbu nodarbībās, iepazīt kustību un ķermeņa terapijas prakses un redzēt laikmetīgās dejas izrādes. Daudz laika pavadīts arī sarunās ar māksliniekiem par sev un valstij svarīgām tēmām, par vēsturi un demokrātiju, vērtībām un mākslas nozīmi. Pēdējā tikšanās reizē pirms projekta noslēguma dalībnieki nodarbosies ar nopietni nenopietnu savas un Latvijas nākotnes paredzēšanu, kā arī mācīsies saskatīt, kā laikmetīgā māksla var palīdzēt ikdienā.

Turpinot prāta un ķermeņa savstarpējās saprašanās veicināšanu, Linda Krūmiņa savā nodarbībā “Kas dejai vēderā?” mudinās meklēt un apzināties dažādus dejas elementus, lielumus un īpašības. Uzmanība tiks pievērsta gan tam, ko ierasti atpazīstam kā deju, gan arī tam, kas atrodas ārpus vai aiz redzamā kustību materiāla. Dalībnieki centīsies saskatīt, kas atrodas pirms un pēc kustības, pirms un pēc dejas. Nodarbības otrajā daļā tiks veidota jauna deja no visiem zināmām kustībām, atklājot katra spējas radīt un dejot.

Linda Krūmiņa ir dejas un teātra vērotāja, veidotāja un pāri visam – apbrīnotāja. 2014. gadā absolvējusi audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas apakšprogrammu Latvijas Kultūras akadēmijā, savukārt 2017. gadā – teātra mākslas maģistra kursu laikmetīgās dejas apakšprogrammā. Veidojusi un attīstījusi savas prasmes teātra, dejas, radio un filmu projektos, piedalījusies dejas meistarklasēs, kā arī teorētiskajos semināros un darbnīcās par dejas kritiku, analīzi un rakstīšanu. Strādājusi kā producente, horeogrāfe un laikmetīgās dejas kritiķe.

Burtniekos viesosies arī filozofs un mākslas teorētiķis, biedrības “LAUKKU” tapšanas iniciators un tās valdes loceklis no Somijas Makss Rīnanens (http://maxryynanen.net). Viņš ir viens no gana retajiem mūsdienu filozofiem, kurus interesē populārā kultūra, ikdienas dzīve, it īpaši tā, kas risinās masu uzmanības perifērijā – laukos, pilsētas, nomalēs, ārpus “pareizā” rāmja.

Makss Rīnanens piedāvās lekciju, kuru turpinās diskusiju par to, kā cilvēki veido pieņēmumus, balstoties uz to, ko viņi redz. Vizuālā kultūra sociālajā darbā ir īpaši nozīmīga. Kā veidojas un cik pamatoti ir secinājumi, ko mēdzam izdarīt sekundes laikā, balstoties tikai uz vizuālo informāciju? Sakāmvārds vēsta – “Neskati vīru no cepures”. Vai kāds tam vēl tic?

Lekcija notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Tulkojumu nodrošinās vizuālās mākslas kritiķis, teorētiķis un kurators, Mūkusalas mākslas salona metadatu redaktors Valts Miķelsons. Viņš jau agrāk sadarbojies ar Maksu Rīnanenu, tāpēc arī šoreiz Valts ne tikai tulkos, bet arī piedāvās savu skatījumu uz vizuālās kultūras lomu sociālajā sfērā Latvijā un tās atspoguļojumu Latvijas laikmetīgajā mākslā.

Projektu īsteno biedrība “LAUKKU”, “Dance.lv Žurnāls” (www.journal.dance.lv), Burtnieku novada Sociālais dienests.

Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija VKKF mērķprogrammas “Latvijai – 100” ietvaros.

 

Papildu informācija:

Inta Balode

Projekta “Burtnieku pils tīstokļus meklējot” kuratore

+371 29211203

inta@dance.lv